Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Emulsja

Ocena (0 / 5,00)
Emulsja
 
Emulsja według definicji jest to: „układ heterogenny składający się, co najmniej z dwóch, nie mieszających się ze sobą faz ciekłych, z których jedna jest zdyspergowana w drugiej w postaci kropel”.  Ponieważ w emulsji, obie fazy (określane jako faza wodna i faza olejowa) nie mieszają się ze sobą, jej trwałość zależy od obecności substancji stabilizujących układ, utrudniających zlewanie się kropel fazy rozproszonej.  
 
Klasyczne emulsje, w zależności od charakteru fazy zewnętrznej (ciągłej) możemy podzielić na te typu o/w - olej w wodzie (gdzie krople fazy olejowej są rozproszone w ciągłej fazie wodnej) oraz w/o - woda w oleju (gdzie krople fazy wodnej są rozproszone w ciągłej fazie olejowej). Najprostszą metodą pozwalającą na określenie rodzaju emulsji jest próba rozpuszczenia jej w wodzie – w przeciwieństwie do emulsji w/o, emulsje typu o/w dają się rozcieńczyć wodą, rozpuszczają się bez tworzenia zgęstek. 
 
Podstawową metodą wytwarzania i stabilizowania emulsji jest wprowadzenie do układu emulgatora. Emulgator jest to środek powierzchniowo czynny (SPC), który posiada zdolność rozpuszczania się w obu fazach jednocześnie. Cecha ta uwarunkowana jest specyficzną budową cząsteczki emulgatora. Cząsteczka ta posiada fragment odpowiedzialny za rozpuszczanie się w rozpuszczalnikach polarnych (jak woda) i fragment odpowiedzialny za rozpuszczanie w rozpuszczalnikach niepolarnych (jak olej). Po zemulgowaniu obu faz polarne fragmenty emulgatora znajdują się w fazie wodnej a niepolarne pozostają w obszarze lipidowym.  Dzięki temu emulgator staje się „łącznikiem” pomiędzy obydwiema fazami, przedłużając tym samym trwałość kosmetyku. Klasycznymi objawami niestabilności emulsji jest „pocenia się”, czyli pojawianie się kropelek wody na powierzchni kremu lub w miejscach, w których emulsja styka się z opakowaniem.  W formach o niższej lepkości typu mleczka lub balsamy, może dojść nawet do całkowitego rozdzielenia faz, czyli tzw. „złamania” emulsji.
 
Emulgowanie.
 
1. Do szklanego naczynia (zlewki) odważyć wszystkie składniki fazy olejowej 
2. Do drugiego szklanego naczynia (najkorzystniej zlewki) odważyć wodę oraz składniki w niej rozpuszczalne.
3. Emulgator, zgodnie z jego rozpuszczalnością, odważamy do jednej z ww. faz (większość emulgatorów – po za emulgatorami jonowymi - w temperaturze 80°C rozpuszcza się w fazie olejowej).
4. Obie fazy, pozostające w oddzielnych naczyniach, podgrzewamy na łaźni wodnej do połączenia składników i uzyskania temperatury około 80°C
5. Intensywnie mieszając dodajemy fazę wodną do olejowej (intensywność mieszania powinna być zbliżona do miksowania na najwyższych obrotach).
6. Ciągle mieszając czekamy do całkowitego ostygnięcia emulsji – aż osiągnie ona temperaturę pokojową.
 
Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj